Po tygodniu urzędowania nowych wicewojewodów, wojewoda lubelski przedstawił zakres obowiązków swoich zastępców. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest też nowy dyrektor generalny. To osoba, która już pracowała na tym stanowisku.
Po zmianie władzy w kraju w wyniku ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, tuż przed świętami Bożego Narodzenia funkcję wojewody lubelskiego objął Krzysztof Komorski z Platformy Obywatelskiej. 16 stycznia premier Donald Tusk powołał wicewojewodów. Zostali nimi: Wojciech Wołoch (Polska 2050) i Andrzej Maj (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Teraz wojewoda przedstawił zakres obowiązków swoich zastępców. – Staraliśmy się poukładać to tak, aby zadania postawione przed panami wicewojewodami, odpowiadały ich dotychczasowemu doświadczeniu i predyspozycjom – mówi Krzysztof Komorski.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod fotogalerią.
Wołoch jako pierwszy wicewojewoda, ma odpowiadać za działanie m.in. Wydziału Infrastruktury, Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego czy nadzór nad funkcjonowaniem przejść granicznych. Zwłaszcza w tym ostatnim zakresie pomóc mu ma doświadczenie zawodowe - Wołoch jest emerytowanym pułkownikiem Straży Granicznej.
Wśród stawianych przed nim zadań jest uruchomienie nowych punktów paszportowych w Świdniku i Krasnymstawie. W planach jest też usprawnienie pracy miejsc, w których można złożyć wniosek o wydanie paszportu. W grę wchodzi m.in. wprowadzenie dyżurów sobotnich, które obecnie funkcjonują jedynie w okresie wakacyjnym. – Po to, żeby ludzie nie musieli brać urlopu, by móc wystąpić o paszport – wyjaśnia Krzysztof Komorski.
Kolejny priorytet to uproszczenie procedury związanej z legalizacją pobytu w Polsce przez obcokrajowców. – Cudzoziemiec przybywający do Polski ma obowiązek przedstawić dokumenty, które zalegalizują, bądź nie, jego pobyt. Rozstrzygnięcie w tym zakresie powinno być jak najszybsze. Nie może być tak, jak do tej pory, że te procedury były rozciągnięte w czasie nawet ponad roku. Ten czas zostanie skrócony, bo nikomu to nie służy. Ani państwu polskiemu, ani cudzoziemcom, którzy przybywają do Polski i chcą tu legalnie mieszkać, pracować i płacić podatki, ani przedsiębiorcom, którzy są żywotnie zainteresowani tym, aby w dużej części tych cudzoziemców zatrudnić – zapowiada Wojciech Wołoch.
Drugi wicewojewoda zajmie się m.in.: Wydziałem Rolnictwa, Wydziałem Polityki Społecznej, Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa czy Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. – Zarówno w kwestii pomocy społecznej, ochrony zabytków czy rolnictwa w większości beneficjentami są samorządy. Myślę, że będę tu dobrym pomostem, który rozumie problemy samorządowców, w zakresie współpracy z administracją rządową – mówi Andrzej Maj, który jest samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem, w przeszłości był m.in. starostą kraśnickim.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod zdjęciem.
Lubelski Urząd Wojewódzki ma też nowego dyrektora generalnego. Z tym stanowiskiem pożegnała się Agata Grula. Zastąpił ją Jarosław Szymczyk, który tę funkcję pełnił w latach 2008-2016. Potem był kierownikiem podległego wojewodzie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które odpowiada za funkcjonowanie numeru alarmowego 112. Do LUW wrócił tuż po przyjściu Komorskiego, zostając dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Teraz wciąż będzie nadzorował jego działanie, ale już w nowej roli.
– To przewidywalne i sprawdzone rozwiązanie. Jest kompetentnym i bardzo doświadczonym urzędnikiem – mówi wojewoda Komorski. Wśród zadań stawianych przed nowym dyrektorem generalnym wymienia: „dostosowanie struktury urzędu do bieżących potrzeb”, czy kwestie związane z inwestycjami, jak przeniesienie siedziby WBiZK do budynku u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Wojciechowskiej czy termomodernizacja urzędowego gmachu przy ul. Lubomelskiej. Szymczyk dostał też polecenie znalezienia swojego następcy w wydziale odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. – Mamy listę kandydatów. Szukamy wśród emerytowanych reprezentantów służb mundurowych jak policja czy straż pożarna – przyznaje Komorski.
Nowego dyrektora ma także wspomniany już Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Pod koniec ubiegłego roku, tuż przed zmianą wojewody, z tej funkcji zrezygnowała Angelika Konaszczuk. Urzędniczka będąca prywatnie szwagierką wpływowego polityka Prawa i Sprawiedliwości Jacka Sasina, szybko znalazła nową pracę. Obecnie jest wicedyrektorką Departamentu Organizacyjno-Prawnego w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie władzę ma PiS. W dyrektorskim fotelu w LUW zastąpił ją Dariusz Sala, który z tym wydziałem był związany już wcześniej, pracując w roli kierownika oddziału ds. paszportów.